16
EYL
2015

Hamilelik ve KBB Hastalıkları

Posted By :
Comments : 0

Dünyaya bir çocuk getirmeye karar veren anne adayının vücudu önemli değişimlere uğrar.  Beslenmesi, uyku düzeni, günlük aktiviteleri, giyimi ona göre olacaktır. Gün be gün dış görünüm değişirken  içerden de çeşitli değişimler olmaya başlar. Hamileler, bu zorlu süreçte bazı hastalıklara normalden  daha fazla maruz kalırlar. Üstelik bu hastalıkların tedavisi, taşımakta olduğu bebeğin sağlıgını riske etmemek için ayrı bir dikkat ve özen gerektirir. Bu yazımızda hamilelikte sık karşılaşılan Kulak Burun Boğaz hastalıkları ve bunların çözümleri konusunda anne adaylarına yardımcı olmak ve sık sorulan bazı sorulara yanıt vermek istedik.

Öncelikle bebek yapmaya niyet eden anne, kendisini ruhsal, mental ve fiziksel olarak buna  hazırlamalıdır. Aile, iş, ev, finansman, bakım planlaması yapılır. Bir doktora basvurulur, tavsiyeler alınır. Bu esnada metabolik, alerjik, hormonal yada yapısal bir  kronik hastalık varmı diye araştırılması, tavsiye ve tedbir alınması yararlı olur. Kronik Sinüzit, alerjik nezle, kronik kulak iltihapları , kronik boğaz ve bademcik iltihapları ile normal zamanlarda zar zor idare edilerek geçiştirilen burun içi  deviasyon , konka hipertrofisi gibi  tıkanıklık yaratan durumlar varsa tedavi edilmelidir. Bademcik iriliği nedeniyle oluşan solunum sıkıntıları varsa gebelik başlamadan önce gerekirse ameliyatla çözüme kavuşturulması yerinde olacaktır. Sigara mutlaka bırakılmalı egzersiz ve yürüyüşler yapılmalıdır.

Mevsim itibariyle sıklıkla ortaya çıkan nezle, grip, sinüzit,  tonsillit ve farenjit gibi akut enfeksiyonlar hamilelikte daha sık olarak karşımıza çıkabilir. Hamilelerde bağışıklık sisteminin daha hassas olduğunu gösteren bulgular vardır. Örneğin nezle grip farenjit gibi hastalıklara daha sık rastlanır ve iyileşme süreci de daha uzundur.  Bu gibi durumlarda özellikle ilk üç aylık  dönemde yatak istirahatı bol sıvı ve vitaminler dışında ilaç kullanmayı tavsiye etmiyoruz. Ancak bakteriyel bir enfeksiyon söz konusuysa uygun bazı antibiyotikler tercih edilmek zorunda kalınabilir. Hamileliğin ileriki safhalarında grip gibi bulaşıcı hastalıkları olanlarla temas önlenmeye çalışılmalıdır. Endemik olacağı düşünülen Gripin aşısı yaptırılabilir.  El yüz temizliği yapılmalı oda iyi havalandırılmalır. Yeterli taze sebze ve meyve tüketilmeye çalışılmalı bu olamıyorsa da vitaminler ile çinko, magnezyum gibi mineraller alınmalı yeterince balık tüketilmelidir. Hava değişimi ve klimalı ortamlarda vücudun ani ısı değişimine maruz kalması önlenmelidir. Ortam ve hava musait ise uygun bir şekilde güneş ısı ve ışınlarından yararlanmak bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yapacaktır. Burun içinin serum fizyolojik yada biraz daha tuzlu olan (deniz suyu) kıvamındaki sıvılarla temizlenmesi faydalı ve güvenli olur…

Hamilelikte sık karşılaşılan bir durum da can sıkıcı burun kanamalarıdır.  Bu durum sakin ve huzurlu kalması gereken anne adaylarını panikletebilir. Oysa bunun önemli bir kısmı hormonal aktivite nedeniyle artmış ve genişlemiş kılcal damarların sümkürme gibi küçük travmalarla daha kolay çatlaması nedeniyle olur. Nemlendirici spreyler yararlı olacaktır tekrar eden durumlarda ise altta yatan bir neden olup olmadığı araştırılmalı ve tedavi edilmelidir, kendini onarmakta zorlanan ve sık sık kanayan bir kılcal damar kimyasal olarak dağlanabilir.  Bazen bu araştırmalar sayesinde doğum esnasında ortaya çıkabilecek can sıkıcı kanama sorunları önceden tesbit edilebilir. Gebeliğin 3. ayındaki kusmalar ve ileriki dönemlerdeki reflü hastalığı ses kısıklığı ve gıcık öksürüklere neden olabilir, uzayan durumlarda olası diğer nedenler işin uzmanı ve modern tanı yontemleriyle ekarte edilmelidir. Bu dönemde yine sıklıkla tükrük bezi hastalıkları ve çeşitli baş boyun bölgesi enfeksiyonları  boyunda ele gelen yumru ve bezelere neden olabilir. Böyle durumlarda en kötü senaryoların vurgulandığı internet bilgilerinin hamileleri panikletmesine neden olmak yerine, işin uzmanına danışarak bilgilenmek ve tedavi olmak daha doğru ve daha az stresli olacaktır.

Yanıt Bırakın

*

captcha *