Her türlü KBB soru ve sorunlarınız için aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.
İnternet üzerinden yapılan görüşmelerin asla bir muayene yerini tutamayacağını lütfen unutmayınız. Bu alanda belirtilen görüşler, tıbbi bir ortamda gerçekleşen fiziki muayene ile desteklenmediği sürece, doktor tavsiyesi olarak nitelendirilmemelidir.
Burada vereceğiniz bilgiler gizli tutulacak ve izniniz dışında hiçbir kişi ve kuruma verilmeyecektir. Lütfen formu eksiksiz doldurunuz. *’la işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.

Adınız Soyadınız (gerekli)

E-Mail adresiniz (gerekli)

Telefon

Bölüm

Konu

İletiniz

Doğrulama Kodu
captcha

En Yeni Sorular ve Yanıtlar

Soru: Hamilelik öncesinde sık sık kulaklarım kaşınıp ve tıkanıyor ve hatta ağrı ve akıntı da yapabiliyor, tedavisiz geçmiyor, ne yapabilirim?

SA: Kulak kaşıntısı ve tıkanıklıklar; kir,  egzema, mantar ve kronik orta kulak enfeksiyonu kaynaklı olabilir. Kesinlikle kulak temizleme çubuklarını kulak kanalının içine sokmamak gerekir. Kirler doktorunuz tarafından uygun yöntemlerle uzaklaştırılır ve egzema ve mantar varsa uygun tedavi önerilir. İlerlemiş durumlarda ise antibiyotik gerekebilir. Bu aşamada uygun bir tedavi şeçilmesi önem arzeder. Alerjik ve egzematik kişilerde kulakların sudan korunması gerekebilir.

 

Soru: Alerjik nezlem va,r baharda artıyor ayrıca tozlu ortamlardada çok hapşırıyorum, ne yapabilirim, ayrıca hapşırmanın bebeğime bir zararı olurmu.

SA:  Alerjiler genetik geçiş gösteren ve uygun ortamlarda artan bir rahatsızlıklardır. Alerji hapları tüm gebelik sırasında rahatça kullanabileceğimiz ilaçlardan değildir maalesef ama ileri aylarda tuzlu su ve bazı kortizonlu spreyler önerilen dozlarda kullanılabilir. Esas fayda alerjen maddelerden ve stresden uzak durmaya çalışarak elde edilir. Normal hapşırıklar bir sorun teşkil etmez ancak çok nadir durumlarda şiddetli gıcık öksürükler gibi  gebeliğin ilk başlama haftalarında düşügü kolaylaştırıdığı yada son haftalarda doğumu başlatabildiği düşünülebilir.

 

Soru : Kronik sinüzitim var sık sık tekrarlıyor ve ağrılarım ilaç kullanmadan geçmiyor, hamileyken yine sinüzitim tutarsa ne yapmalıyım?

SA: Esasında hamilelik öncesinde sinüzitinizi tetikleyen deviasyon, polip, konka hipertrofisi sinüs kanallarının yapısal darlıkları vb. gibi nedenlerin ameliyat yada uygun tedavilerle giderilmesi uygun olurdu ama bu safhayı aştı iseniz özellikle ilk 3 aydan sonra bazı tedaviler yapılabilir. Baş ağrıları için gebelikte ve emzirirken güvenle  kullanabileceginiz tek ağrı kesiciler parasetamol grubu olanlardır.

 

Soru: Hamileyken nezle yada  grip gibi bulasıcı bir hastalık kaptığımda bu bebegime de geçer ve onu hasta eder mi?

SA: Bu gibi hastalıklar solunum yoluyla geçtiğinden bebeginize bulaştırmazsınız. Ancak siz çok ağır geçirecek olursanız bebeğinizde dolaylı olarak etkilenecektir. Vucut ısı ve enerjinizi uygun seviyede tutacak şekilde yatak istirahatı yapıp uygun sıvı ve gıdayla desteklemeniz yeterlidir.

 

Soru: Burun tıkanıklığından çok rahatsızım, hiç uyuyamıyorum. hamile iken burun ameliyatı olabilirmiyim? Peki ya tam doğum öncesi grip olursam ve sezeryen gerekirse?

SA: Hamile iken ameliyat ancak hayati durumlar söz konusu olduğunda yapılmalıdır, gereksiz risk alınmamalıdır. Ancak üst solunum yollarından akut hasta iken de mecburen sezaryen ameliyatı olabilirsiniz. Bebek çok kısa süre anestezi maruz kalacaktır çünkü. Buradaki en önemli sıkıntı, ameliyat sonrasında öksürdüğünüzde dikiş yerlerinizde ağrı duyacak olmanız ve bebeğe solunum yolu enfeksiyonu bulaştırmanız söz konusudur. Enfeksiyonun ilerleyerek alt solunum yolu enfeksiyonuna dönüşme riski azdır.

 

Soru: Ben hasta iken emzirirsem bebeğime de bulaşırmı, süt emzirirken ilaç kullanabilir miyim. Bebeğimden ayrı durmam gerekir mi?

SA: Doktorunuz tarafından aksi söylenmediği sürece elbette emzirebilirisiniz hatta bence emzirmeniz faydalı olur. Kendiniz için cerrahi maskeler kullanabilirsiniz ama  yine de garanti olmayacaktır. Buna ragmen bebeğinizden ayrı kalmayın ve aksi söylenmedikçe emzirin sizde oluşacak koruyucu antikorlar  bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyecektir. Süte geçerek bebek için sakıncalı olabilecek ilaçları doktorunuz önermeyecektir zaten. Bebeğinizin nezle olması durumunda ise en iyi ilaç, anne şefkati ve sütüyle beraber belki biraz da buruna serum fizyolojik damlatmak olacaktır.

 

Soru: yeni hamile olduğumu öğrendim, grip ve grip aşıları hakkında endişelerim var sizce grip aşısı olmalı mıyım? Aşının bana yada bebeğime bir sakıncası olur mu?

SA: Tebrik ederim 🙂 Umarım rahat bir hamilelik geçirirsiniz. Çok haklısınız grip aşıları hakkında son yıllarda çok fazla spekülasyon oldu. Aşının yüzde yüz koruyucu olmadığı, hassas bazı kişilerde nadiren de olsa bazı yan etkilere neden olduğu ve çok fazla abartıldığı gibi durumlar söz konusu. Kanımca kendilerine iyi bakan tamamen sağlıklı erişkinlerin grip aşısı olmaları şart değil. Bu kuvvetli enfluenza H1N1 ve H3N2 suşları için de geçerli. Ancak bu konuda en yetkili otorite kabul edilen Amerikan FDA kurumunun da önerdiği gibi çocuk ve yaşlılar, kalp, akciğer, astım, diyabet gibi kronik yıpratıcı hastalığı olanlar ile hamilelerin grip aşısı olmasında FAYDA var. Bir grip salgınında hamilelerin grip kapma olasılıkları diğer bireylere göre en az 2-3 kat daha fazla bulunmuş çünkü.. Kendinizi yeterince güçlü ve sağlıklı hissetmiyorsanız aşı yaptırmalı yada bu kararı doktorunuzla birlikte vermeniz en doğrusu olabilir. Yoğun şeker içeren gıdalardan uzak durmak, sigarayı kesmek ve düzenli egzersiz yapmak, grip virüslerine karşı daha güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Esasen bizi hasta eden şey, grip virüsünün kendisinden çok bizim zayıf düşmüş bünyemizdir. Bu nedenle kendimize çok iyi bakmamız gereklidir, bu durum hamilelerde iki kez geçerlidirJ